Enni vagy nem enni - fogas kérdés

Sokan máig úgy gondolják, hogy fogaink épsége mindössze azon múlik, mennyi édességet fogyasztunk…


A száj pH-értéke rendszerint 7,2-es értéket mutat, amelyet a ételek és italok befolyásolnak. A pH-érték eltolódása savas irányba (7 alatt) annál ártalmasabb, minél gyakrabban és hosszabb ideig hat a fogakra, káros következménye – egyebek mellett – a fogakon létrejövő szuvasodás.

Általánosságban elmondható, hogy a fogszuvasodás szempontjából a szénhidrátok – az egyszerű cukrok és a keményítő – a legkárosabbak, így a tészták, a fehér kenyér, valamint a cukros üdítőitalok mind savasodást okozó ételek.



Jó tanácsok

• Mellőzzük a túl savas ételeket, az étkezés alkalmával a táplálékot hígítsuk folyadékkal, vagyis igyunk sok vizet!

• Ne nassoljunk az étkezések között! Leginkább ugyanis azok az ételek és italok okozhatnak fogszuvasodást, amelyek sokáig maradnak a szájban.

Az édes italokkal is hasonló a helyzet: lassú kortyolgatás esetén fogaink hosszabb időn keresztül érintkeznek a savakkal, így a fogszuvasodás veszélye is fokozottabb.

• Várjunk legalább két órát az étel- és italfogyasztások között, hogy a nyálnak legyen ideje kifejteni jótékony, tisztító hatását.

• Részesítsük előnyben a rostban gazdag ételeket, ezek ugyanis kevésbé okoznak savas eltolódást. A fehér kenyér helyett válasszunk például teljes kiőrlésű pékárut, és együnk sok zöldséget!

• Minden kis falatocskát kb. 30-40-szer rágjunk meg!

• Egy kis darab sajt az étkezés végén ellensúlyozhatja a szénhidráttartalmú ételekből származó savak károsító hatását.

• A savas típusú táplálékok elfogyasztása után nem szabad azonnal a fogkeféhez nyúlnunk, mert az étkezés során erőteljes savas hatásnak kitett zománcot károsíthatja a további dörzsölés. Érdemes tehát csupán fél-egy órával étkezés után nekifogni a tisztításnak.