1. A gyümölcscukor egészségesebb, mint a cukor
A természetes gyümölcscukor (ahogy az a gyümölcsökben megtalálható) felvételekor a vércukorszint viszonylag alacsony szinten marad. Azonban ma már tudjuk, hogy a gyümölcscukor túl nagymértékű bevitele a máj elzsírosodásához, valamint a vér triglicerid-szintjének emelkedéséhez vezethet, ami közvetve veszélyezteti a szív, az érrendszer és a hasnyálmirigy egészségét.
A gyümölcsjoghurttól a wellnessitalokig számos élelmiszerben növelik
a gyümölcscukor arányát, aminek megvan az az előnye, hogy ezáltal kevesebb hozzáadott cukor szükséges az íz kialakításához – mivel magasabb az édesítőereje, mint a répacukornak –, ám ez nem a legegészségbarátabb variáció.
2. A „Ne vacsorázz!” (Dinner Cancelling) módszer karcsúsít
A fogyás a napi összes energiabeviteltől függ, ám az, hogy mikor eszünk, nem számít túl sokat. A fontos az, hogy a zsírégetést rendszeres mozgással segítsük, és lefekvés előtt 2-3 órával már ne együnk.
A túlsúlyosoknak például naponta legalább háromszor kellene étkezniük, lemondva az esti, szénhidrátban gazdag ételekről (kenyér, rizs, tészta). Nyugodtan ehetnek azonban sovány húst vagy halat, sovány tejet, tejtermékeket és nyers vagy párolt zöldséget.
3. A tojás egészségtelen
Ahogy megnövekszik a koleszterinszintünk, a tojást máris kiemeljük a napi étrendből. Talán azért, mert kevesen tudjuk: A tojásból származó koleszterin nem egyedül felel a vér koleszterinszintjéért.
Sokkal fontosabb, hogy odafigyeljünk az elfogyasztott zsír mennyiségére, valamint növeljük az olyan, értékes zsírsavakat tartalmazó olajok arányát, mint az olíva-, a repce-, a tökmag- vagy a lenmagolaj. Lényeges továbbá, hogy csökkentsük a kolbászban és az egyéb, zsíros húsfélékben, a húsokhoz vagy főtt tésztához kínált mártásokban, valamint az édes és sós kekszekben található, rejtett zsírok bevitelét.
4. A kávé vizet von el a szervezetből
A koffein fokozza ugyan a vesék működését és vizelethajtó hatása van, ezt azonban régóta túlértékelik. A legújabb tudományos vizsgálatok szerint kimutatható, hogy a szokásos, napi egy-két csésze kávéban található koffeinmennyiség csak nagyon csekély vizelethajtó hatással rendelkezik, rendszeres fogyasztás esetén pedig ez a hatás még tovább csökken.
Ha mégis ellensúlyozni akarjuk a gyenge vizelethajtó hatást, a kávé után mindig igyunk egy kis pohár (1 dl) vizet, amit a jobb kávéházakban, cukrászdákban minden esetben kérés nélkül felszolgálnak.
5. A burgonya hizlal
A burgonyát igazságtalanul kiáltják ki hizlaló ételnek, mivel kereken 76% vízből
és mindössze 0,2% zsírból áll. 10 dkg burgonya 90 kalóriát tartalmaz, kicsivel többet csak, mint 10 dkg szőlő. A feldolgozott termékek esetében persze ez már kicsit másképp néz ki. 10 dkg burgonyachips például máris 515 kalóriát tartalmaz.